پرسش و پاسخ با دکتر مجاهدی

شما می توانید در این صفحه به طور مستقیم پرسش های خود را مطرح کنید و در سریعترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت کنید
سوال دارم؟
دکتر مرتضی مجاهدی

آرشیو پرسش و پاسخ ها

با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت درباره خستگی و کسالت به این نکته توجه فرمایید که دلايل خستگي و كسالت متفاوت است و در مرحله اول بايد توسط پزشک علت‌يابي شود. برخی از بیماری های بسیار مهم ممکن است فقط با خستگی و ضعف خودشان را نشان دهند، برخی از بیماری های روحی روانی  هم ممکن است بصورت خستگی و کسالت جسمی تظاهر نمایند. همچنین بسیاری از خستگی ها می توانند بیش از اینکه ناشی از غلبه خلط دم و سای اخلاط و یا غلظت خون باشند، ناشی از کم خونی یا کمبود کلسیم یا سایر الکترولیت ها و مواد مغذی بدن می باشند. .البته برخی علت ها مانند تغییرات فصل یا تغییرات ایجاد شده در مزاج یا غلبه اخلاط هم می توانند بعنوان علل خستگی و کسالت مطرح شوند به عنوان مثال در فصل بهار، علت خستگي مي‌تواند ناشي از غلبه خلط دم و پر شدگی بدن از مواد غذایی باشد. در اين صورت بايد مصرف غذاهاي سنگين نظير گوشت قرمز، نان و برنج زياد محدود شود و اهدای خون یا حجامت (هر کدام با خواص خاص خود) نيز مفيد خواهد بود. با توجه به توضیحات فوق بدیهی است افراد غیر پزشک نمی توانند در این خصوص اظهار در این خصوص پیشنهاد اخلاقی بنده اینست که هر فردی در رشته تخصصی خود اظهار فضل کند. در این خصوص پیشنهاد می شود با مراجعه به متخصصان طب ایرانی که هم اطلاعات علمی پزشکی رایج و هم پزشکی ایرانی را دارند برنامه های مرتبط با سلامتی خود را از مسیر کارشناسی خودش پیگیری نمایید.

با سلام خدمت شما کاربر محترم سایت . تقویت قلب و معده و کبد، اثرات صفرا برکاهش حرارت بدن (گر گرفتگی در افراد گرم مزاج) و نیز درمان بیماری های کبد (مانند کبد چرب و یرقان و …)، تصفیه خون و کاهش غلظت خون و نیز کمک به درمان برخی از انواع جوش صورت و بدن، از خواص ارزشمند زرشک است.بنابر این زرشک از نظر مبانی تئوریک طب ایرانی و بر اساس گفته های حکمای طب سنتی می تواند در کاهش غلظت خون کمک کند ولی تذکر دو نکته مهم لازم است نکته اول اینجاست که غلظت خون مد نظر طب ایرانی چیزی فراتر از غلظت خون گزارش شده توسط آزمایشگاه است. و نکته دوم اینکه آیا امروزه با پژوهش های انجام شده اثر زرشک بر غلظت خون مد نظر طب ایرانی یا حداقل طب رایج ثابت شده است یا خیر؟

  • جهت بررسی دقیق باید آزمایش خون بدهید و یک متخصص طب ایرانی شما را معاینه کند و پس از تعیین مزاج، اقدام درمانی لازم صورت گیرد.

جهت بهبود جوش بدن در درجه اول باید معده اصلاح شود.

افراد سرد و تر جهت پیشگیری و کنترل آرتروز در درجه اول باید وزن خود را کاهش دهند.

تنها راه کوچک شدن شکم در این موارد، انجام ورزش‌های منظم خصوصا ورزش‌های شکم زیر نظر مربی است.

با سلام؛ درمان هموروئید یا شقاق مقعدکه هر دو بسیار شایع هستند در درجه اول برقراری لینت طبع با ملین‌های غذایی است. در صورت عدم بهبود حتما به پزشک متخصص طب ایرانی مراجعه کنید.

سلام خواب بیش از حد میتونه به علت سردی بیش از حد خصوصا سردی و تری مزاج باشه یا ضعف عمومی و یا مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید. پیشنهاد می‌کنم یک چکاپ کامل انجام دهید و سپس توسط متخصص طب ایرانی ویزیت شوید.

سلام وقتتون بخیر. روغن بابونه رو هر 6 ساعت به کل شکمس ماساژ بدید حتی وقتی که اصلا درد نداره. یک روز روغن کرچک و یک روز روغن بابونه رو به همین صورت ماساژ بدید.
خودتون پودر هل سبز، زیره سبز و رازیانه رو 1 ق م از هر کدوم در یک لیوان آب جوش دم کرده صاف کرده با نبات سه چهارمش رو خودتون بخورید و یک چهارم رو به بچه بدید. 

البته بهتره چند هفته فقط شیر خودتون را بدهید و بررسی کنید اگر بر اساس نظر مرکز بهداشت وزن‌گیری مناسب بود هیچ نگران نباشید. وزن‌گیری خوب باشد به این معناست که نوزاد تغذیه مناسب دارد. در صورت عدم وزن‌گیری مناسب دو هفته تا یک‌ماه غذاها و چاشنی‌های افزاینده شیر مصرف کنید و مجدد وزن نوزاد را برررسی نمایید. در صورت عدم وزن‌گیری مناسب به فکر افزودن شیر خشک باشید.

بهتره چند هفته فقط شیر خودتون را بدهید و بررسی کنید اگر بر اساس نظر مرکز بهداشت وزن‌گیری مناسب بود هیچ نگران نباشید. وزن‌گیری خوب باشد به این معناست که نوزاد تغذیه مناسب دارد. در صورت عدم وزن‌گیری مناسب دو هفته تا یک‌ماه غذاها و چاشنی‌های افزاینده شیر مصرف کنید و مجدد وزن نوزاد را برررسی نمایید. در صورت عدم وزن‌گیری مناسب به فکر افزودن شیر خشک باشید.

در کتب اطبا طب سنتی نوشته شده که مناسب است ولی در همه‌ی افراد اثر مشابه ندارد. برای درمان ریزش مو و حتی بلند شدن مو، مصرف روغن آمله بهتر است. بنده روغن کرچک را توصیه نمی‌کنم.

به نظر می‌رسد این مشکل از قارچ یا اگزمای ناحیه باشد، لذا در درجه اول باید تشخیص این مورد قطعی شود. اگر از خشکی و اگزما باشد روغن بنفشه، روغن کدو و روغن گل‌محمدی هر سه رطوبت‌رسان خوبی هستند و تا حدی مشکل شما را برطرف می‌کنند.

بادام درختی، شیره‌ی انگور، فندق، پسته، زعفران، سیب درختی، توت سفید و توت خشک و البته سردسته‌ی این‌ها همان بادام درختی است که موجب تقویت مغز و حافظه می‌شود. فراموش ننماید که آرامش و داشتن برنامه منظم و هدف مشخص در درس خواندن از هر غذا و دارویی مهم‌تر است.

شبها کمی جوش شیرین داخل کفش‌هایتان بریزید، جورابهایتان نخی باشد و بعد حمام پایتان را با لیموترش تازه ماساژ دهید.

تشخیص ریه عفونی با پزشک و متخصص است. در بسیاری از موارد عزیزان فکر می‌کنند که عفونت دارند در صورتی که ترشحات مختصر عامل مشکل می‌باشد و در مرحله عفونت نیست. در صورت اثبات عفونت بر اساس شدت عفونت برخی داروی‌های گیاهی با نظر پزشک موثر هستند.

اگر وزن‌گیری کودک شما مناسب است بهتر است تا پایان شش ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه کند.

ممکن است علل غلبه اخلاط بلغمی باشد. در این خصوص پیشنهاد می‌گردد به مدت دو هفته صبح ناشتا ماءالعسل مصرف نمایید. در صورت بهبود جهت ویزیت آنلاین و ادامه درمان اقدام نمایید. 

 باید معاینه بشوید. درمان وزوز گوش سخت و طولانی است. ابتدا لازم است معاینه بشوید تا علت آن مشخص شود، سپس درمان مناسب انجام گیرد.

سلام خدمت شما. عامل کبد چرب بی‌تحرکی، مصرف بعضی از غذاهای نامناسب خصوصا چربی‌ها و شیرینی‌ها و سردیجات است و بد غذا خوردن یعنی در هم بر هم غذا خوردن مثلا آب و ماست با غذا خوردن و خیلی مشکلات دیگه. بنابراین اگر ما سبک زندگی‌مان را اصلاح نکنیم، تمام کارهایی که ادعا می‌شود، چه داروی گیاهی چه داروی شیمیایی و حجامت و خونگیری، عموماً کاسبی است و پزشک باسواد و دلسوز و متعهد نمی‌آید در درجه اول این موارد را به بیمار پیشنهاد دهد. بنابراین توصیه اکید بنده این است که اگر عزیزی می‌خواهد در حوزه بیماری‌های کبد چرب سالم شود، یک مقدار فعالیتش را بیشتر کند و با نظر متخصص طب ایرانی یا متخصص تغذیه شروع کند به اصلاح سبک غذا خوردن و سبک زندگی که در جای خودش عرض می‌کنیم. بنده به هیچ عنوان حجامت را به عنوان قدم اول کبد چرب توصیه نمی‌کنم.

برای هر نوع سر دردی مناسب نیست. باید پزشک تجویز نماید.

سلام. ابتدا سعی کنید عامل به هم خوردن ترشح ملاتونین در بدن را از بین ببرید که همان به هم خوردن چرخه روشنایی تاریکی شبانه روز هست. مصرف ملاتونین بهتر است زیر نظر پزشک باشد.

علل مختلفی باعث شوره سر می شوند که از همه مهم تر چربی پوست و مو ی سر هست که باعث می شود بستر مناسبی جهت رشد برخی باکتری ها و خصوصا قارچ های  مستقر در پوست سر فراهم آید. هرچند شوره خطر جدی برای سلامت پوست ندارد ولی از نظر ظاهر و مشکلات مختصری مانند خارش سبب آزار و اذیت فرد می شود. جهت کنترل شوره سر پیشنهاد می شود شوینده های گیاهی مانند گِل سرشور و ترکیبات مورد و سدر استفاده شود ،گذاشتن حنا بر سر نیز بطور چشمگیری شوره سر را کاهش می دهد . در طب ایرانی مشکلات گوارش نیز عامل شوره سر دانسته شده است که اثبات این مطب نیاز به پژوهش های بالینی دارد. در هر حال در صورت عدم بهبود با توصیه های  فوق بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه نمایید تا درمان های قویتری برای شما تجویز گردد.

از نظر طب ایرانی میزان نیاز افراد به آب بر حسب مزاج آنهاست و تعیین میزان مصرف آب مشخص و ثابت برای همه صحیح نیست. این این که ادعا می‌شود هر فرد باید  به طور ثابت ۸ لیوان آب در شبانه روز بخورد یا اینکه هر چه بیشتر آب بخوریم برای سلامتی بهتر است کاملاً اشتباه است.و در افراد سالم بهترین معیار نوشیدن آب و مایعات میزان تشنگی می باشد. در افرادی که دچار مشکلات جدی معده هستند و نیز سالمندان این موضوع کمی تفاوت دارد که تشخیص نیاز به آب و مایعات این افراد و چگونگی رفع تشنگی احتمالی با پزشک متخصص طب ایرانی است.  

سلام. جهت بررسی دقیق باید آزمایش خون بدهید و یک متخصص طب ایرانی شما را معاینه کند و پس از تعیین مزاج اقدام درمانی لازم صورت گیرد.

جهت بهبود جوش بدن در درجه اول باید معده اصلاح شود در درجه بعدی با مراجعه به متخصص طب ایرانی تعیین مزاج خواهید شد و بر اساس مزاج شما تدابیر درمانی تجوز خواهد شد. بعنوان یک اصل مهم جهت کاهش جوش های بدن بهتر است از مصرف چربی و شیرینی و فست فود اجتناب نمایید و خواب مناسب داشه باشید

سلام. افراد سرد و تر جهت پیشگیری و کنترل آرتروز، در درجه اول باید وزن خود را کاهش دهند. اصلاح مزاج و گرم نگه داشتن مفصل مبتلا از اصول بعدی کنترل درد آرتروز است. انواع درمان های گیاهی و خصوصا زالو درمانی هم در کاهش درد آرتروز ها موثر است که بر اساس نظر متخصص طب ایرانی و بسته به شرایط فرد انجام می گیرد. 

سلام. تنها راه کوچک شدن شکم در این موارد همزمان با رعایت رژیم مناسب، انجام ورزش های منظم خصوصا ورزش های شکم زیر نظر مربی است.

سلام. هموروئید و بواسیر یک بیماری هست بواسیر نام فارسی هموروئید است.  درمان هموروئید یا شقاق مقعد که هر دو بسیار شایع هستند در درجه اول برقراری لینت طبع با ملین های غذایی است. در صورت عدم بهبود حتما به پزشک متخصص طب ایرانی مراجعه فرمایید. در مراحل اول درمان های دارویی مفید تجویز می گردد و در صورت عدم پاسخ، زالو درمانی نیز جهت درمان استفاده می گردد که در مواردی مفید مواقع می شود

سلام خدمت شما. خواب بیش از حد می تواند به علت سردی بیش از حد خصوصا سردی و تری مزاج باشد یا ضعف عمومی و یا مشکلاتی مانند کم کاری تیروئید. پیشنهاد می کنم یک چکاپ کامل انجام دهید و بعد توسط متخصص طب ایرانی ویزیت شوید.

مشکلات مربوط به تخلیه خون وریدی پاها می تواند سبب کبودی قسمت های پایین پا شود. در این خصوص در درجه اول با نظر پزشک سونو گرافی و سایر اقدامات لازم انجام می گیرد و پس از اطمینان از عدم وجود مشکلات جدی پس  از اطمینان بخشی به بیمار در صورت نیاز درمان های لازم انجام می شود.